Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdolni do samodzielnej obrony

07 marca 2016 | Publicystyka, Opinie | Leon Komornicki
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski
źródło: PAP

Polsce potrzebny jest realizm strategiczny w dziedzinie bezpieczeństwa, 
a to oznacza kierowanie się własnymi interesami – zauważa były zastępca 
szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Strategiczne środowisko bezpieczeństwa międzynarodowego podlega dynamicznym zmianom. Słabną fundamenty gospodarcze bezpieczeństwa. Znaczenia nabierają zaś nowe wyzwania i zagrożenia – imperializm Rosji, globalny terroryzm, masowa migracja ludzi z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do Europy, zagrożenia cybernetyczne, wojny hybrydowe i asymetryzacja bezpieczeństwa nuklearnego.

Ponieważ ryzyka się nasilają, pojawia się naturalny odruch zamykania się przez poszczególne państwa NATO w skorupie własnych obaw. Poziom zaufania między państwami się zmniejsza i może się pojawić zjawisko renacjonalizacji polityki bezpieczeństwa poszczególnych krajów. W tej sytuacji, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, Polska musi oprzeć je na swojej wiarygodnej sile obronnej oraz na wspólnych interesach w ramach bezpieczeństwa sojuszniczego, wspólnotowego i partnerskiego.

Wadliwe założenia

Polsce od przystąpienia do NATO nie udało się zbudować wiarygodnej i adekwatnej siły obronnej państwa. Przyjęto bowiem wadliwą strategię obronności opartą na złudnych marzeniach o „dobrej Rosji" i idealnym sojuszu. Pominięto tym samym nasze doświadczenia historyczne oraz doświadczenia z konfliktów zbrojnych i kryzysów bezpieczeństwa międzynarodowego. Strategia obronności Polski nie uwzględniła także realistycznej oceny stanu prawdopodobnego rozwoju sytuacji dotyczącej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10387

Wydanie: 10387

Spis treści
Zamów abonament