Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ewidencjonowanie transakcji z grudnia i stycznia może sprawiać trudności

07 marca 2016 | Podatki | Aleksandra Pieńczuk, Małgorzata Kiepas

W jaki sposób rozliczać usługi wykonane pod koniec 2015 i na początku 2016 roku? Może to nie być proste. Przyczyną są m.in. różnice w podatkowym i księgowym traktowaniu przychodów.

Rzeczywistość zarówno gospodarcza, jak i podatkowa jest bogata. Dlatego tuż przed rozliczeniem CIT za ubiegły rok warto sobie przypomnieć różnice pomiędzy przychodami księgowymi a podatkowymi. Warto również zapoznać się ze zmianami, jakie wprowadził w ustawie o CIT ustawodawca, a które będą miały wpływ na rozliczenia księgowe i podatku dochodowego od osób prawnych w nowym roku podatkowym. Przedstawiamy również przykłady, jak w poszczególnych przypadkach podatnik powinien zastosować je w praktyce.

Tylko przykładowy katalog

Ustawa o CIT nie definiuje wprost pojęcia przychodów podatkowych, ale określa przykładowy katalog przysporzeń stanowiących przychód (art. 12 ust. 1). Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą istotne znaczenie ma brzmienie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT. Przepis ten mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są przychody należne, które nie zostały jeszcze fizycznie otrzymane przed podatnika, pomniejszone o wartości towarów zwróconych przez kontrahentów oraz udzielonych im bonifikat i skont. Zgodnie z wyrokiem NSA z 10 października 2015 r. (II FSK 1852/13) są to przychody, „co do których podatnikowi przysługuje skuteczne prawo ich domagania się od kontrahenta. Musi zatem być to należność wynikająca z istniejącego stosunku prawnego łączącego podatnika z jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10387

Wydanie: 10387

Spis treści
Zamów abonament