Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O wyborze zamówienia zdecyduje nie tylko cena

05 kwietnia 2016 | Administracja | Wojciech Merkwa
Wojciech 
Merkwa, radca prawny 
JARA DRAPAŁA 
& PARTNERS
źródło: materiały prasowe
Wojciech 
Merkwa, radca prawny 
JARA DRAPAŁA 
& PARTNERS

Jednym z kluczowych założeń nowelizacji prawa zamówień publicznych jest wykorzystanie pozaekonomicznych kryteriów, takich jak np. integracja społeczna czy wspieranie innowacyjności. Ale czy faktycznie będą one decydujące przy wyborze zamówienia?

Mimo że unijne dyrektywy dotyczące zamówień publicznych powinny być implementowane do polskiego prawa do 18 kwietnia br., Sejm na ostatnim posiedzeniu nie uchwalił nowelizacji ustawy – Prawo zmówień publicznych. Projekt trafił do prac w komisjach. Poniżej przedstawiam analizę niektórych spośród projektowanych zmian, nad którymi będą debatować posłowie.

Koniec z umowami śmieciowymi

Szczególnie głośno ostatnimi czasy było o promowaniu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Problem ten nie jest zjawiskiem nowym, a pomysły na walkę o zatrudnianie kadr zaangażowanych w realizację umów o zamówienie publiczne pojawiają się nie od dziś. Czy planowana nowelizacja rzeczywiście zagwarantuje zmiany na lepsze?

Już na bazie obecnie obowiązującej ustawy, dokonując opisu przedmiotu zamówienia, zamawiający mogą stawiać wykonawcom wymagania odnoszące się do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jeśli jest to uzasadnione przedmiotem lub charakterem czynności. Ponadto zabronione jest uwzględnianie w ofercie kosztów pracy, których wartość przyjęta do ustalenia ceny jest niższa od wynagrodzenia minimalnego. Zamawiający ma daleko idącą swobodę w weryfikowaniu tych kosztów w drodze procedury wyjaśniania rażąco niskiej ceny. Konsekwencją nieudowodnienia przez wykonawcę, iż nie stosuje wynagrodzeń niższych niż minimalne, jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10412

Wydanie: 10412

Spis treści
Zamów abonament