Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedokończone kino irańskie

22 kwietnia 2017 | Plus Minus | Barbara Hollender
Filmy Asghara Farhadiego pokazują,  jak na współczesnym życiu Irańczyków  cieniem kładzie się tradycja.  Nagrodzony Oscarem „Klient”  już na naszych ekranach.
źródło: Gutek Film
Filmy Asghara Farhadiego pokazują, jak na współczesnym życiu Irańczyków cieniem kładzie się tradycja. Nagrodzony Oscarem „Klient” już na naszych ekranach.

Ma dwa Oscary, berlińskiego Złotego Niedźwiedzia, Złoty Glob. Jego skromne filmy są ważne dla widzów na całym świecie. W ostatniej dekadzie Asghar Farhadi stał się jednym z najważniejszych artystów współczesnego kina.

Przykro mi, że nie jestem dziś z wami. Moja nieobecność wynika z szacunku dla obywateli mojego kraju i sześciu innych narodów, którym okazano lekceważenie, wprowadzając nieludzkie prawo zabraniające wjazdu do USA imigrantom. Dzielenie świata na »nas« i »naszych wrogów« rodzi strach, który usprawiedliwia potem agresję i wojnę. (...) Filmowcy mogą za pomocą kamery rejestrować wspólne wartości i przełamywać stereotypy na temat nacji i religii. Pomiędzy »nami« i »innymi« tworzyć empatię, której potrzebujemy dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek".

List tej treści przeczytała odbierając w tym roku w imieniu Asghara Farhadiego Oscara za „Klienta" – Anousheh Ansari, amerykańska bizneswoman irańskiego pochodzenia, która poleciała w kosmos jako pierwsza kobieta turystka.

To był już drugi Oscar Farhadiego. Pierwszego, także w kategorii filmu nieangielskojęzycznego, dostał pięć lat wcześniej za „Rozstanie". Pokonał wówczas m.in. nominowaną za „W ciemności" Agnieszkę Holland, co polska reżyserka skwitowała: „Nie jest wstydem przegrać z takim artystą". W tym roku wydawało się, że faworytem w wyścigu do statuetki był „Toni Erdmann" Maren Ade. Pojawiły się komentarze, że w pokonaniu Niemki pomógł Irańczykowi Donald Trump, bo nikt inny nie załatwiłby mu lepszego, na dodatek bezpłatnego, PR. Ale takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10732

Wydanie: 10732

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament