Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieli wszystko, by rządzić

12 sierpnia 2017 | Plus Minus | Janusz Pindera
Wrzesień 2011. Władimir (z lewej) i Witalij Kliczko prezentują mistrzowskie pasy we Wrocławiu po tym, gdy Witalij pokonał Tomasza Adamka.
źródło: Getty Images
Wrzesień 2011. Władimir (z lewej) i Witalij Kliczko prezentują mistrzowskie pasy we Wrocławiu po tym, gdy Witalij pokonał Tomasza Adamka.
Bracia Kliczko nigdy nie spotkali się w ringu w oficjalnej walce.
źródło: Getty Images
Bracia Kliczko nigdy nie spotkali się w ringu w oficjalnej walce.

Pierwszy przeszedł na sportową emeryturę Witalij, teraz zrobił to młodszy Władimir, nie będzie więc jego rewanżowej walki z Anthonym Joshuą. Bracia Kliczko to już historia boksu.

Witalij, 46-letni dziś mer Kijowa, ostatnią walkę stoczył we wrześniu 2012 roku w Moskwie. Pokonał tam Manuela Charra, obronił pas WBC i przeszedł w stan sportowego spoczynku jako mistrz świata wagi ciężkiej, ale tytuł oficjalnie oddał dopiero w grudniu następnego roku.

W karierze przegrał tylko z Chrisem Byrdem i Lennoksem Lewisem, w obu przypadkach na skutek kontuzji. Były mistrz świata w kickboxingu i wicemistrz świata w amatorskim boksie, na zawodowym ringu nokautował jednego rywala po drugim. – Był jak z kamienia – mówił o nim jego pierwszy trener, Władimir Zołotariew. – Sztywny, pozbawiony naturalnej gibkości, ale twardy jak skała. Nie do skruszenia.

Młodszy o pięć lat Władimir, o którym z kolei Zołotariew powiedział, że był jak z gliny, którą można lepić tak jak się chce, uchodził za większy bokserski talent. Nie miał jednak tak mocnej psychiki jak starszy brat, co było przyczyną kilku porażek. Niemiecki trener Fritz Sdunek, który pracował z Kliczkami, mówił, że Władimir lubił być chwalony, a Witalij reagował na wyrazy uznania alergicznie. Brało się to z tego, że młodszy z braci powątpiewał w swoje możliwości, w odróżnieniu od starszego, który wolał krytyczne uwagi prosto z mostu. On i tak wiedział, na co go stać.

Przed walką z Joshuą 29 kwietnia tego roku (90 tysięcy widzów na stadionie Wembley w Londynie) Władimir przekonywał, że czuje się jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10825

Wydanie: 10825

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament