Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mistrz polityki historycznej

12 sierpnia 2017 | Plus Minus | Sławomir Dębski
W Stanach zrobił nie mniejszą karierę niż „Zbig”. Na zdjęciu prof. Piotr Wandycz (z lewej) i prof. Zbigniew Brzeziński (z prawej) w towarzystwie rektora UJ prof. Franciszka Ziejki w dniu otrzymania doktoratów honoris causa krakowskiej uczelni. Czerwiec 2000 r.
źródło: PAP
W Stanach zrobił nie mniejszą karierę niż „Zbig”. Na zdjęciu prof. Piotr Wandycz (z lewej) i prof. Zbigniew Brzeziński (z prawej) w towarzystwie rektora UJ prof. Franciszka Ziejki w dniu otrzymania doktoratów honoris causa krakowskiej uczelni. Czerwiec 2000 r.

W XX wieku Polska miała wielkich historyków i intelektualistów klasy światowej. Wielu z nich zostało z różnych powodów zapomnianych lub przemilczanych w kraju. Do największych z nich z pewnością należał prof. Piotr Wandycz.

W sobotę 29 lipca 2017 r. w Branford w Connecticut w Stanach Zjednoczonych zmarł prof. Piotr Wandycz, jeden z największych polskich historyków, a z całą pewnością ten, który wywarł największy wpływ na historiografię światową. Łatwiej to jednak sobie uświadomić za granicą niż w Polsce.

Napisał 18 książek i ponad 500 artykułów naukowych. Znajdziemy je w każdej dobrej bibliotece na świecie. Wiele do dziś uchodzi za pozycje podręcznikowe w studiach nad historią europejskiej dyplomacji w XIX i XX wieku, polityką zagraniczną Francji, Polski, Czechosłowacji, stosunkami polsko-sowieckimi w okresie międzywojennym, stosunkami polsko-amerykańskimi, historii Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, wreszcie historii idei. Nie ulegał przy tym żadnym naukowym modom, jak postmodernizm czy gender studies. Trzymał się konsekwentnie tego, co dziś niemodne, ale jakże ważne, zwłaszcza dla nas.

W Stanach Zjednoczonych Piotr Wandycz zrobił nie mniejszą karierę niż zmarły w czerwcu tego roku „Zbig", prof. Zbigniew Brzeziński. Oczywiście „Zbig" w świecie postacią nieporównywalnie bardziej znaną. Ale wynikało to z faktu, że zdecydował się porzucić świat akademicki na rzecz polityki praktycznej. To umożliwiało mu zabieranie głosu w wielu bieżących sprawach politycznych, w tym bezpośrednio związanych z interesem Polski. Piotr Wandycz miał znacznie mniej po temu okazji. Prowadził jednak własną, dobrze przemyślaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10825

Wydanie: 10825

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament