Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepis na koniec świata

10 października 2018 | Nauka
Po wyparowanej czarnej dziurze powstaje kosmiczna bańka
źródło: Shutterstock
Po wyparowanej czarnej dziurze powstaje kosmiczna bańka

kosmologia | Dwoje amerykańskich fizyków uważa, 
że zagrożenie dla wszechświata znajduje się w każdym punkcie przestrzeni paweł łepkowski

Jak spowodować koniec świata? Dwoje amerykańskich fizyków uważa, że wystarczy w niewyobrażalnych prędkościach rozbić parę protonów. Ogromna energia ich zderzenia spowoduje powstanie maleńkiej, efemerycznej czarnej dziury. Jest ona jednak tak mała, że w ułamku sekundy wyparuje.

W miejscu, gdzie przez chwilę była maleńka czarna dziura, powstaje pęcherzyk przestrzeni kosmicznej z zupełnie innymi prawami fizyki niż reszta wszechświata. Pęcherzyk wcale jednak nie znika jak czarna dziura. Wręcz odwrotnie – zaczyna się powiększać z prędkością światła. Pod jego wpływem atomy rozpadają się, a wszechświat, jaki znamy, rozpływa się nicości.

„Jeśli więc stoisz w pobliżu takiej rozszerzającej się bańki, nawet nie zauważysz, że nadchodzi koniec wszystkiego, co znałeś" – ostrzega Katie Mack, fizyk z North Carolina State University w Raleigh. „Jeśli przyjdzie do ciebie od dołu, twoje stopy przestaną istnieć, zanim nawet zdążysz zdać sobie z tego sprawę".

Wymiary uwięzione w pętlach

Czy tak przerażający scenariusz jest realny? Oczywiście, że tak – twierdzą fizycy Katie Mack i Robert McNees z Loyola University w Chicago. Warunkiem jest jednak istnienie co najmniej jednego dodatkowego wymiaru oprócz tych trzech wymiarów przestrzennych i jednego czasowego, które znamy i które wypełniają nasz wszechświat.

Dlaczego jednak znany nam wszechświat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11176

Wydanie: 11176

Spis treści
Zamów abonament