Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty biją w wyniki firm

10 października 2018 | Ekonomia

Giełda Wyniki giełdowych firm nadal będą pod presją rosnących płac i drożejących surowców. Dodatkowo będą musiały się liczyć ze znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej.

Niesłabnąca presja na wzrost kosztów powoduje, że wiele giełdowych firm ma problem z utrzymaniem rentowności.

– W ostatnim okresie zauważalny był dalszy wzrost kosztów pracy. Zakładam, że ta tendencja utrzyma się w kolejnych kwartałach, chociaż jej siła oddziaływania nie będzie już tak odczuwalna. Ostatnio dochodzą do tego zwiększone koszty surowców w przypadku spółek przemysłowych i budowlanych oraz koszty energii (ceny prądu i gazu), gdzie trend wzrostowy może utrzymać się przynajmniej w średnim okresie – wskazuje Kamil Hajdamowicz zarządzający aktywami w Vienna Life. Zdaniem eksperta wpływ wzrostu kosztów operacyjnych będzie odczuwalny, ale nierównomiernie rozłożony na spółki i branże. W najlepszej sytuacji są firmy, które mogą przerzucić koszty na klientów w postaci podwyżek cen.

– Są branże, gdzie to niemożliwe, np. spółki budowlane. Na razie rosnące koszty udaje się deweloperom przerzucać na klientów – zauważa Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w DM PKO BP. ©℗ —jmys

Więcej w „Parkiecie"

Wydanie: 11176

Wydanie: 11176

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament