Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Jaki zablokował, teraz odkręca

10 października 2018 | Pierwsza strona

Nieruchomości Komisja weryfikacyjna 
ma szybciej usuwać z ksiąg wieczystych ostrzeżenia utrudniające deweloperom sprzedaż mieszkań. To efekt publikacji „Rzeczpospolitej".

Polowanie na aferzystów reprywatyzacyjnych zaowocowało wpisami ostrzeżeń w księgach wieczystych setek nieruchomości w Warszawie. Także tych, które trafiły do legalnego obrotu i zostały nabyte przez deweloperów po rynkowych stawkach.

Efekt? Jeśli to puste place, nie można na nich rozpocząć budowy – banki nie palą się bowiem do finansowania takich projektów. W przypadku nieruchomości już zabudowanych nie jest lepiej. Nikt nie kupi mieszkania mającego w księdze wieczystej wzmiankę o toczącym się postępowaniu przed komisją Patryka Jakiego – to zbyt ryzykowne.

Jest jednak nadzieja, że komisja zacznie szybciej wykreślać swe ostrzeżenia. Od początku działalności dokonała 294 wpisów ostrzeżeń o podjęciu czynności sprawdzających (to pierwszy etap postępowania przed tym ciałem), a wykreśleń wzmianek było 21.

W piśmie komisji do Polskiego Związku Firm Deweloperskich znalazła się prośba, by ten przekazał informacje o adresach, gdzie wpisy „mogłyby utrudnić prowadzenie inwestycji". To miałoby przyspieszyć rozpoznawanie spraw. „Jeśli proces reprywatyzacji nie będzie budził wątpliwości, Komisja rozważy wykreślenie zabezpieczeń" – czytamy w dokumencie. ©℗

—Anna Krzyżanowska

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11176

Wydanie: 11176

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament