Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyceniać środki trwałe

16 stycznia 2019 | Rachunkowość | Magdalena Kraszewska-Szuba
źródło: Rzeczpospolita

SPRAWOZDANIA FINANSOWE | Jeżeli wiadomo, że dany składnik majątku jest lub będzie nieprzydatny w działalności firmy i planowana jest jego likwidacja lub zbycie, to w księgach należy ująć odpis aktualizujący jego wartość.

 

W pierwszym kwartale roku jednostki gospodarcze, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym – obok codziennych zadań związanych z prowadzeniem ewidencji rachunkowej bieżących operacji gospodarczych –skupiają się również na przeprowadzeniu procedur zamknięcia poprzedniego roku obrotowego i przygotowaniu sprawozdania finansowego. Jedną z czynności z tym związanych jest wycena składników majątkowych na dzień bilansowy, który w art. 3 ust. 1 pkt 10 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jest określony jako dzień, na który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe. Z kolei, zgodnie z art. 7 ust. 1 uor, jednostki gospodarcze powinny wyceniać poszczególne składniki aktywów i pasywów, stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty), z zachowaniem zasady ostrożności. Jej realizacja oznacza, że należy uwzględnić w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość:

∑ zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych;

∑ wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne;

∑ wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne;

∑ rezerwy na znane jednostce ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń.

Na początek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11256

Wydanie: 11256

Spis treści
Zamów abonament