Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czyściec dla polityków

18 stycznia 1994 | Kraj | PA MD

Czy Suchocka, Kaczyński, Rokita, Bielecki, Frasyniuk i Tusk zostaną prezydentami wielkich miast

Czyściec dla polityków

Piotr Adamowicz, Marcin Dominik Zdort

Niewiele wskazuje, na to by, w ciągu 2--3 lat sytuacja na polskiej scenie politycznej ulegnie tak diametralnej zmianie, iż kilkunastu polityków, którzy po 19 września trafili do opozycji parlamentarnej lub pozaparlamentarnej, powróciło do odgrywania pierwszoplanowych ról. We Francji znani opozycjoniści, chcąc pozostać osobami publicznymi, pełnią funkcje merów wielkich miast. Czy może podobnie być w Polsce?

Matecznik opozycji

Jak wskazują wyniki wyborów parlamentarnych -- są województwa położone wokół największych miast (Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Szczecina i Gdańska) , gdzie koalicja PSL i SLD jest w mniejszości. W tym ostatnim województwie na przykład socjaldemokraci i ludowcy zdobyli 7 z 15 mandatów, mimo że głosowało na nich tylko 21, 6 proc. wyborców. Stało się tak dzięki ordynacji wyborczej. Jeśli odliczyć skrajności ("Samoobrona", Partia "X") , czy efemerydy (Partia Przyjaciół Piwa) okazuje się, że we wspomnianym województwie ugrupowania postsolidarnościowe zyskały poparcie ponad 72 proc. elektoratu. Zbliżone wyniki odnotowano w innych silnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 172

Spis treści
Zamów abonament