Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto manifestował legalnie

24 czerwca 1994 | Prawo | DP

Komitet Helsiński edukuje

Kto manifestował legalnie

Manifestacje pierwszomajowe znów odświeżyły problem legalności i nielegalności pochodów, demonstracji, czyli po prostu -- jak mówi ustawa -- zgromadzeń. Interwencja warszawskiej policji w trakcie demonstracji 4 czerwca ub. r. (tej, która zaprowadziła demonstrantów aż pod Belweder) sprowokowała rzecznika praw obywatelskich do zwrócenia się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o dokonanie wyjaśnienia ustawy o zgromadzeniach.

Wątpliwości wzbudzał jej art. 2, który mówi, że "wolność zgromadzania się podlega ograniczeniom przewidzianym jedynie przez ustawę, niezbędnym do ochrony bezpieczeństwa państwowego lub porządku publicznego oraz ochrony zdrowia lub moralności publicznej albo spraw i wolności innych osób".

Organ gminy, który nie wydaje zgody na manifestację, a jedynie przyjmuje do wiadomości złożone prawidłowo zawiadomienie o jej zorganizowaniu, może zakazać zgromadzenia publicznego, jeżeli jego cel lub odbycie sprzeciwiają się ustawie, lub naruszają przepisy ustaw karnych albo odbycie zgromadzenia może zagrażać życiu lub zdrowiu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 200

Spis treści
Zamów abonament