Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nad Anglią i wśród Anglików

16 marca 1996 | Plus Minus | TS

Zapomniane dywizjony

Nad Anglią i wśród Anglików

Tomasz Stańczyk

W 1993 roku odsłonięto nad brytyjskim brzegiem kanału La Manche pomnik Bitwy o Wielką Brytanię, upamiętniający dywizjony biorące w niej udział. Z wyjątkiem dwóch polskich dywizjonów: 302 i mającego najwięcej zestrzeleń dywizjonu 303. Stało się zapewne impulsem dla Adama Zamoyskiego do nadania swojej książce tytułu: "The Forgotten Few. The Polish Air Force in The Second World War". Anglicy nazywali pilotów myśliwców walczących nad Wyspami "The Few" (niewielu) , za Churchillem, który mówił o niewielu, którzy zrobili tak wiele. Polscy piloci stali się "The Forgotten Few", grupą zapomnianych spośród słynnych "niewielu".

Zdaniem Zamoyskiego udział polskich pilotów w Bitwie o Wielką Brytanię zaważył, jak żaden inny wysiłek polskiego żołnierza na losach II wojny światowej. Nieobecność Polaków na brytyjskim niebie prawdopodobnie spowodowałaby inwazję na Wyspy i inny przebieg wojny. Lecz oprócz dywizjonów 302 i 303 z brytyjskich lotnisk startowało w latach wojny jeszcze 13 innych polskich dywizjonów myśliwskich i bombowych. Swą książkę dedykował autor "Mężyczyznom i kobietom z Polskich Sił Powietrznych, którzy walczyli tak długo i tak ciężko za tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 701

Spis treści
Zamów abonament