Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po drugiej stronie życia

16 marca 1996 | Plus Minus | BH

Po drugiej stronie życia

W "Podwójnym życiu Weroniki" chora na serce dziewczyna bawi się nitką, która leży na zapisie elektrokardiogramu. Gwałtowne szarpnięcie. Nitka rozprostowuje się, układa w linię prostą. Taka linia w elektrokardiogramie to koniec.

Z każdym człowiekiem odchodzi kawałek świata. Tego świata, który wokół siebie stworzył i tego, którego jeszcze stworzyć nie zdążył. Z wielkimi artystami odchodzi jeszcze cząstka naszych wzruszeń, zamyśleń, cząstka naszej wrażliwości.

Krzysztof Kieślowski był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych. Twórcą, którego filmy stały się ważne dla kultury europejskiej, który potrafił także zafascynować nie nawykłą do zagłębiania się w tajemnice świata publiczność amerykańską. Najpoważniejsi krytycy wymieniali jego nazwisko jednym tchem z nazwiskami Jarmusha, Almodovara. Wrośnięty korzeniami w polskość, potrafił przemówić językiem zrozumiałym dla ludzi żyjących wróżnych zakątkach świata. W prosty sposób opowiadał o niepokojach i tęsknotach współczesnych. Trafił w nastrój końca XX wieku, zasiał w ludziach niepokój, przypomniał kilka podstawowych pytań, na które każdy musi sobie sam udzielić odpowiedzi. I, co najważniejsze, zrobił to nie z pozycji moralizatora, lecz człowieka tak samo zagubionego wlabiryntach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 701

Spis treści
Zamów abonament