Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijne pieniądze dla rolników mogą trafić nie tam, gdzie trzeba

09 kwietnia 2009 | Ekonomia | Wojciech Roszkowski
autor zdjęcia: bartosz jankowski
źródło: Rzeczpospolita

Zmiana finansowania rozwoju wsi sprawia, że mogą zniknąć pieniądze na wspieranie działalności pozarolniczej oraz rozwój MŚP na obszarach pozamiejskich – pisze profesor historii gospodarczej i poseł do PE

Reforma polityki strukturalnej na lata 2007 – 2013 pociągnęła za sobą zmiany w strukturze funduszy i zasadach dystrybucji środków pomocowych. Jedną ze znaczących zmian było utworzenie nowego Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), powiązanego ze wspólną polityką rolną (WPR). O ile w perspektywie finansowej na lata 2000 – 2006 środki na rozwój obszarów wiejskich (ROW) były związane z funduszami strukturalnymi i polityką spójności, o tyle w nowych ramach finansowych na lata 2007 – 2013 EFFROW stał się częścią działu powiązanego ze wspólną polityką rolną, a przez to został oderwany od polityki spójności.

Celem ustawodawców było usprawnienie wykorzystania pomocy płynącej z tego funduszu i ułatwienie wprowadzenia zintegrowanego podejścia na obszarach wiejskich. Warunkiem powodzenia tych zmian była jednak właściwa koordynacja środków pochodzących z różnych źródeł, w szczególności zaś z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Funduszu Spójności (FS) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz zapewnienie ich wzajemnego uzupełniania.

Niezbędna jest strategia

Czy te zmiany poprawiły efektywność wykorzystania dostępnych środków? Powiązanie funduszy WPR ze środkami Rozwoju Obszarów Wiejskich (ROW) jest tylko pozornym uproszczeniem schematu budżetu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8289

Spis treści
Zamów abonament