Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są podobieństwa i różnice między wewnętrznymi przepisami w firmie

19 lutego 2010 | Dobra firma | Grzegorz Orłowski
źródło: Rzeczpospolita

Układ zbiorowy pracy skuteczniej niż regulamin wynagradzania chroni przywileje objętej nim załogi i to nawet wtedy, gdy pracodawca przechodzi poważne zmiany. Ale odmienności między tymi aktami jest więcej

Choć wydawać by się mogło, że najlepiej porównywać układ zbiorowy pracy (uzp) z regulaminem pracy, bo to bliższa materia, okazuje się, że do takiej analizy bardziej nadają się uzp i regulamin wynagradzania. A to dlatego, że są to akty określające uprawnienia ekonomiczne pracowników.

Podstawą układów są zasady wynagradzania i przyznawania świadczeń związanych z pracą, a to stanowi też główny i praktycznie jedyny zakres regulaminów wynagradzania. Zatem uzp i regulaminy wynagradzania treściowo się pokrywają. Statystycznie zagadnienia pozapłacowo-świadczeniowe są w układach obecne fragmentarycznie lub w ogóle ich nie ma.

Co jest lepsze

Z zestawienia podstawowych cech obu źródeł prawa zakładowego, czyli układu zbiorowego pracy i regulaminu wynagradzania, wynika, że są między nimi istotne różnice.

Zgodnie z art. 772 § 2 k.p. regulamin wynagradzania to swego rodzaju zastępczy akt, substytut układu zbiorowego pracy. Reguluje zasady wynagradzania pracowników nieobjętych uzp. Ponadto, w myśl art. 772 § 3 k.p., obowiązuje do czasu objęcia pracowników zakładowym lub ponadzakładowym uzp.

Obowiązek wydania regulaminu wynagradzania dotyczy tych, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników nieobjętych układem. Można go też przyjąć w firmie mającej mniej niż 20 osób. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8553

Spis treści
Zamów abonament