Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się ma arystokracja

19 lutego 2010 | piątek+ | Joanna Bojańczyk
źródło: AFP
Diuk Windsoru, Edwarda VIII  z żoną Wallis Simpson
źródło: Corbis
Diuk Windsoru, Edwarda VIII z żoną Wallis Simpson
Zamek Cawdor.  Siedziba szkockiego rodu Campbellów
źródło: EAST NEWS
Zamek Cawdor. Siedziba szkockiego rodu Campbellów
źródło: EAST NEWS
Spencerowie  i ich zamek Althorp. Hrabia  John Spencer  z drugą żoną Amerykanką  Raine Cartland.  Syn Johna  z pierwszego małżeństwa Charles – brat księżnej Diany
źródło: EAST NEWS
Spencerowie i ich zamek Althorp. Hrabia John Spencer z drugą żoną Amerykanką Raine Cartland. Syn Johna z pierwszego małżeństwa Charles – brat księżnej Diany
źródło: BEW
źródło: EAST NEWS

O angielskich wyższych sferach. Mezalianse, rozwody, pazerne macochy. Rozdrobnione majątki, utracone fortuny i pozycje. Czy już tylko królowa Elżbieta broni tradycji i dobrego imienia swojej klasy?

Przez kilka stuleci życie angielskiego arystokraty biegło niewzruszenie. Bez wstrząsów historycznych, wojen, kryzysów. Pałac w Londynie, zamek na wsi. W zimie polowania i bale, w lecie życie kulturalne, garden parties. W młodości grand tour po kontynencie. Małżeństwo z przedstawicielem(-ką) swojej klasy. Po śmierci mauzoleum w posiadłości, gdzie wcześniej spoczęli przodkowie i gdzie czekało miejsce na potomków.

Pod koniec XIX wieku 80 proc. powierzchni kraju znajdowało się w rękach 7000 rodzin szlacheckich. Wśród nich było 431 członków Izby Lordów – diuków, markizów, hrabiów, baronów. Złe czasy dla posiadaczy ziemskich zaczęły się, gdy z Ameryki masowo napływało do Anglii tanie zboże i mięso. Dochody z rolnictwa gwałtownie spadły. Podatki wzrosły. Na domiar złego socjaliści zaczęli wyszydzać próżniaczy tryb życia klasy wyższej.

Duże oczekiwania wiązano z pierwszą wojną światową, która miała pokazać, jak dzielnymi wojakami są hrabiowie. Ale to właśnie oni, słabo uzbrojeni i wyćwiczeni, stali się pierwszymi ofiarami machiny wojennej. Życie stracił w niej co ósmy Brytyjczyk i co piąty arystokrata.

Sposobem na odświeżenie gatunku oraz zastrzykiem gotówki miały okazać się małżeństwa z Amerykankami. Na początku XX w. zawarto wiele związków z posiadaczami jankeskich milionów. Najgłośniejszy stał się ślub diuka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8553

Spis treści
Zamów abonament