Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej z IPN

29 kwietnia 2010 | Prawo | Piotr Winczorek

- Czy marszałek Sejmu pełniący obowiązki tymczasowej głowy państwa może podpisać ustawę nowelizującą przepisy o IPN, zmieniającą między innymi tryb powoływania prezesa IPN – zastanawia się profesor prawa Uniwersytetu Warszawskiego

Kolegium IPN podjęło w ostatnich dniach decyzję o rozpisaniu konkursu na stanowisko prezesa instytutu opróżnione po śmierci Janusza Kurtyki w katastrofie pod Smoleńskiem. Zanim jednak decyzja ta zapadła, kolegium odwołało swego dotychczasowego przewodniczącego.

Ustawa z 16 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przewiduje w art. 15 ust. 5, że przewodniczący kolegium wybierany jest z jego składu na jednoroczną kadencję. Przepis ten milczy w sprawie możliwości i warunków jego przedterminowego odwołania na mocy decyzji własnej kolegium.

Inaczej sytuacja przedstawia się w wypadku samego prezesa IPN powoływanego na pięcioletnią kadencję. Ten, na mocy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy, może być odwoływany przez Sejm większością trzech piątych głosów za zgodą Senatu.

Wątpliwa decyzja

Porównanie tych dwóch przepisów pozwala postawić tezę, że przewodniczącego nie można odwołać w trakcie jego kadencji, zwłaszcza gdy spełnia on wszystkie wymogi, jakie ustawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8611

Spis treści
Zamów abonament