Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można składać skargi na prawomocne orzeczenia sądów administracyjnych

13 maja 2010 | Dobra firma | Tomasz Król
źródło: Rzeczpospolita

Od 10 kwietnia 2010 r. można wnieść skargę na prawomocne orzeczenie WSA, jeśli jego wydanie wyrządziło u skarżącego szkodę. Skargę można wnieść także na prawomocny wyrok NSA, ale musi on dodatkowo rażąco naruszyć normy prawa Unii Europejskiej

Nowy typ skargi wprowadzają art. 285a – 285l prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej ppsa). Skargę można wnieść nie tylko na orzeczenia, które uprawomocniły się od 10 kwietnia 2010 r.

Przepisy działają tu wstecz w tym znaczeniu, że obecnie można występować przeciwko wyrokom wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, które stały się prawomocne od 1 stycznia 2004 r.

Musi być wyrządzona szkoda…

Skargę można wnieść tylko wtedy, gdy została wyrządzona szkoda. Art. 285e § 1 ppsa wymienia elementy skargi .

Podobnie jak w postępowaniu cywilnym

W 2005 r. skarga na prawomocne orzeczenie sądu pojawiła się w kodeksie postępowania cywilnego (art. 4241 – art. 42412 k.p.c.). Jest skorelowana z przepisami kodeksu cywilnego. Art. 4171 § 2 k.c. mówi, że jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu ich

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8621

Spis treści
Zamów abonament