Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak finansować spółkę, by nie stracić przy sprzedaży udziałów

13 maja 2010 | Dobra firma | Krzysztof Rustecki

Finansowanie działalności spółki z o.o. poprzez dopłaty udziałowców jest mało korzystne podatkowo. Znacznie bardziej opłaca się udzielić jej pożyczki. Większe korzyści może też dać objęcie nowych udziałów. Zwłaszcza gdy myślimy o ewentualnej ich sprzedaży w przyszłości

– Dotychczas udziałowcy spółki z o.o. dla finansowania jej działalności wnosili dopłaty. Nie były one przychodem. Czy był to jednak korzystny podatkowo sposób finansowania spółki?

Jeden z udziałowców będący osobą fizyczną planuje sprzedać swoje udziały. Jak forma finansowania spółki wpłynie na dochód z tej sprzedaży? – pyta czytelnik.

Jeśli chodzi o sposoby finansowania spółki, to oprócz dopłat należy wziąć pod uwagę pożyczki i objęcie nowych udziałów w spółce. Wiążą się z nimi różne skutki podatkowe.

Dopłaty

Gdy udziałowcy finansują działalność spółki poprzez dopłaty, należy mieć na uwadze, że nawet gdy są one oprocentowane, to odsetki od nich nie będą kosztami uzyskania przychodów spółki (art. 16 ust. 1 pkt 13a ustawy o CIT). Dopłaty wniesione do spółki zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych nie stanowią dla niej przychodu (art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT). W razie sprzedaży przez udziałowca udziałów nie są kosztami uzyskania przychodu z tego tytułu. Nie są bowiem wydatkami na objęcie udziałów (art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT).

Przykład 1

Pan Nowak w momencie utworzenia spółki z o.o. objął w niej udziały, wnosząc wkład pieniężny w wysokości 90 000 zł. Po pewnym czasie wniósł do spółki

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8621

Spis treści
Zamów abonament