Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie dokumenty kierowców bada inspektor transportu

19 maja 2010 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Dom pomocy społecznej, który jest jednostką budżetowo-organizacyjną powiatu miejskiego przeznaczoną dla osób w podeszłym wieku, zatrudnia kierowcę dziewięciomiejscowego mikrobusa. Jest to samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych z dwoma miejscami dla poruszających się na wózkach inwalidzkich. Czy w związku z rozliczaniem czasu pracy należy stosować przepisy o transporcie drogowym, czy kodeks pracy?

Dom opieki społecznej nie jest przedsiębiorcą, a przewóz pensjonariuszy jest pomocniczy wobec prowadzonej działalności społecznej. Zatem przewozy pensjonariuszy nie mają charakteru zarobkowego.

Jeżeli pojazd, którym szofer wykonuje przewozy niezarobkowe, nie jest konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą, w ogóle nie stosuje się przepisów o transporcie drogowym (art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o transporcie drogowym, DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.). Dlatego taki przewóz nie podlega kontroli ITD.

Wyłączenie go spod badania ITD nie eliminuje stosowania wobec zatrudnionego na umowę o pracę szofera ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm., dalej ustawa). Generalnie odnosi się ona do kierowców zatrudnionych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8626

Spis treści
Zamów abonament