Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dekalog zmian na uczelniach

19 maja 2010 | Publicystyka, Opinie | Andrzej Malinowski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Edukacja, zwłaszcza ta na wyższym poziomie, jest dla pracodawców sprawą równie ważną jak bezpieczeństwo energetyczne kraju – pisze prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

To było kilka miesięcy po pamiętnych wyborach do parlamentu w 1989 roku. Po sejmowych kuluarach przechadzał się prof. Jerzy Regulski i każdemu pokazywał odręcznie namalowany rysunek przedstawiający mężczyznę w szykownym kapeluszu na głowie, ale stojącego na bosaka. I rozgorączkowany komentował: ten obrazek przysłał mi mój przyjaciel, samorządowiec. Owszem, mamy częściowo wolny Sejm i demokratycznie wybrany Senat, czyli taki kapelusz, lecz Polsce potrzebne są dziś buty, a są nimi wybory samorządowe. Bo samorząd – dowodził profesor – to podstawa, to najważniejszy element fundamentów państwa.

Scena ta przypomina mi się, gdy śledzę najnowsze dyskusje na temat reformy szkolnictwa wyższego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sformułowało niedawno „Założenia do nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym”, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów w październiku 2009 roku. Również pod koniec ubiegłego roku powstało opracowanie Fundacji Rektorów Polskich: „Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego: 2010

– 2020”. Rok obecny przyniósł z kolei opracowanie wykonane na zamówienie Ministerstwa Nauki przez firmę Ernst & Young wraz z Instytutem Badań nad Gospodarką pod tytułem „Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do 2020 roku”.

Dlaczego po lekturze tych trzech opracowań przypomniała mi się scena z profesorem Regulskim i jego rysunkiem? Bo z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8626

Spis treści
Zamów abonament