Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwanie niebezpiecznej pracy jest uzasadnione

19 czerwca 2010 | Prawo | Tomasz Zalewski

Opuszczenie stanowiska, które nie spełnia norm, nie powoduje obniżki pensji

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. By wypełnić ten obowiązek, powinien dokonać m.in. oceny ryzyka zawodowego oraz zagrożeń na danym stanowisku, a następnie przedsięwziąć odpowiednie działania, by wyeliminować niebezpieczeństwa i ryzyko.

Jeśli tego nie zrobi, ponosi konsekwencje, np. w postaci sankcji po kontroli inspekcji pracy. Zanim jednak inspekcja dotrze do firmy i ujawni nieprawidłowości, pracownik sam może podjąć kroki, by poprawić warunki pracy.

BHP usprawiedliwia

Zgodnie z art. 210 kodeksu, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia albo wykonywanie obowiązków grozi niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od ich wykonywania. Aby skorzystać z tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8652

Spis treści
Zamów abonament