Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie za samo usiłowanie kradzieży mienia firmowego

30 czerwca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

W razie usiłowania zagarnięcia przez pracownika mienia pracodawcy ten może z nim rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy tego pracownika oraz dochodzić od niego naprawienia szkody w pełnej wysokości

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy podwładnego w razie ciężkiego naruszenia przez niego jego podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Jednym z takich obowiązków jest dbanie o dobro zakładu pracy oraz ochrona jego mienia.

Obowiązek ten został wprost wyrażony w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Dlatego też umyślne naruszenie tego obowiązku przez pracownika poprzez np. kradzież mienia pracodawcy lub przywłaszczenie sobie tego mienia uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Naruszenie obowiązków

Kradzież mienia pracodawcy jest zawsze ciężkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8661

Spis treści
Zamów abonament