Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chorobowe przy krótkim zatrudnieniu

07 lipca 2010 | Dobra firma | Renata Tonder

Dla wyliczenia podstawy świadczeń za czas niedyspozycji zdrowotnej ma przede wszystkim znaczenie, kiedy się ona zaczęła. Ale i data przyjęcia na etat jest ważna

Pracownik został zatrudniony 10 marca. Czy do ustalania podstawy chorobowego biorę marzec też i dopełniam, czy go pomijam? – pyta czytelniczka.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeżeli zatrudnienie trwało krócej, to za pełne kalendarzowe miesiące tego zatrudnienia.

Tak stanowi art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512, dalej ustawa zasiłkowa).

W pytaniu jest data zatrudnienia pracownika, ale nie ma daty powstania niezdolności do pracy z powodu choroby. W odpowiedzi posłużymy się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8667

Spis treści
Zamów abonament