Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Selekcja genetyczna dozwolona

07 lipca 2010 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Niemieckie prawo do tej pory zabraniało uśmiercania zarodków  w procesie zapłodnienia  in vitro oraz dokonywania ich selekcji
źródło: Corbis
Niemieckie prawo do tej pory zabraniało uśmiercania zarodków w procesie zapłodnienia in vitro oraz dokonywania ich selekcji

Sąd Najwyższy uznał za dopuszczalną selekcję ludzkich zarodków w czasie zapłodnienia in vitro

Zgodnie z wczorajszym orzeczeniem niemieckie pary będą mogły decydować, czy zarodek powstały w trakcie procedury sztucznego zapłodnienia zostanie umieszczony w łonie matki czy też unicestwiony. Może się tak stać, gdy okaże się, że zarodek jest obciążony wadami genetycznymi. Do tej pory niszczenie ludzkich zarodków było karalne. Orzeczenie zostało przyjęte z mieszanymi uczuciami.

– Niebezpieczna jest uzurpacja prawa do oceny, jakie życie jest z naszej perspektywy właściwe, a jakie nie – ocenił decyzję Sądu Najwyższego znany etyk medycyny Giovanni Maio. Zdaniem wielu specjalistów orzeczenie otwiera szeroko drzwi do manipulacji genetycznych.

Pod presją pacjentów

Sąd Najwyższy rozpatrywał rewizję od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8667

Spis treści
Zamów abonament