Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za zniewagę radnego grozi wyższa kara

07 lipca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Podczas wykonywania czynności służbowych samorządowych urzędników chroni kodeks karny. Ta sama ustawa może być również podstawą orzekania o ich odpowiedzialności

Każdy, kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat trzech. Tak stanowi art. 222 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (DzU z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).

Kto jest funkcjonariuszem publicznym? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w art. 115 § 13 tej ustawy do kategorii funkcjonariuszy publicznych zalicza się m.in. radnych oraz pracowników samorządowych (pracowników organów jednostek samorządu terytorialnego), z zastrzeżeniem, że funkcjonariuszami takimi nie są pracownicy, którzy wykonują czynności wyłącznie usługowe.

Oznacza to, że funkcjonariuszami publicznymi, w rozumieniu przepisów kodeksu karnego, są przede wszystkim osoby zatrudnione w administracji samorządowej na stanowiskach urzędniczych i kierowniczych urzędniczych. Pozostałe zaś tylko w takim zakresie, w jakim są upoważnione do wydawania decyzji administracyjnych.

Zakres ochrony

Zaostrzona odpowiedzialność za naruszenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8667

Spis treści
Zamów abonament