Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć podatek od licencji na korzystanie z elektronicznych baz danych

08 lipca 2010 | Dobra firma | Łukasz Chłond

Usystematyzowane według określonego klucza dane stały się cennym towarem, przedmiotem rynkowego obrotu. Niestety, wiążą się z tym również problemy podatkowe. Wynikają one z nieprecyzyjnych regulacji oraz rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych co do kwalifikacji takich transakcji

Przyjrzyjmy się więc ich podatkowym skutkom.

Czy to umowa licencyjna

Najpierw jednak spróbujmy ustalić, czy umowa o korzystanie z bazy danych jest w istocie umową licencyjną. Warto zwrócić uwagę, że ustawa o ochronie baz danych nie posługuje się w żadnym miejscu terminem „licencja” czy też „umowa licencyjna”. Jednak, zgodnie z art. 7 ust. 1 dyrektywy 96/9/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 marca 1996 r. w sprawie ochrony prawnej baz danych (zwanej dalej dyrektywą o bazach danych), państwa członkowskie ustanawiają dla producenta bazy danych prawo do ochrony przed pobieraniem danych i/lub wtórnym ich wykorzystaniem w całości lub w istotnej części co do jakości i/lub ilości.

Z kolei art. 7 ust. 3 dyrektywy mówi, że prawo to może być przeniesione, odstąpione lub udzielone na podstawie licencji umownej. Przepisy wspólnotowe przewidują zatem wprost, że prawo do korzystania z bazy danych przenoszone jest na podstawie umowy licencyjnej.

Polski ustawodawca nie wdrożył należycie tych regulacji. Jednak zgodnie z zasadą bezpośredniej skuteczności, wypracowaną i potwierdzoną wielokrotnie w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (m.in. orzeczenia ETS w sprawach: 26/62 Van Gend en Loos, 9/70 Franz Grad, 8/81 Ursula Becker, C-208/90 Theresa Emmott), zasadna jest teza, że przeniesienie lub ustanowienie prawa do korzystania z bazy danych powinno odbywać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8668

Spis treści
Zamów abonament