Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smoleńsk: fakty, prawo, mity

08 lipca 2010 | Prawo | Krzysztof Karsznicki
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa

Nie jest możliwe utworzenie polsko-rosyjskiego zespołu śledczego w sprawie dotyczącej katastrofy pod Smoleńskiem – twierdzi dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Generalnej

Przy okazji prowadzenia poważnych śledztw o charakterze międzynarodowym coraz częściej podczas publicznych dyskusji pojawiają się pomysły utworzenia wspólnego zespołu śledczego jako panaceum na wszystkie problemy związane z gromadzeniem materiału dowodowego na terytoriach różnych państw. Problem ten odżył po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Wspólny zespół: co to znaczy

Szersze wypowiedzi na ten temat niektórych uczestników dyskusji pozwalają sądzić, że nie do końca się orientują, na czym polega funkcjonowanie wspólnego zespołu śledczego.

Przede wszystkim mylą się ci, którzy myślą, że utworzenie takiego zespołu oznacza prowadzenie jednego wspólnego śledztwa przez dwa lub więcej zainteresowanych państw. Tymczasem zadaniem takiego zespołu śledczego, składającego się z prokuratorów i funkcjonariuszy organów ścigania różnych państw, jest gromadzenie materiału dowodowego dla postępowań karnych prowadzonych równolegle w różnych państwach. Funkcjonowanie wspólnego zespołu śledczego nie oznacza, że któreś z państw rezygnuje ze swojej jurysdykcji i całkowicie oddaje sprawę drugiemu. Niezaprzeczalną korzyścią wynikającą z działalności takiego zespołu jest jednorazowe wykonywanie czynności procesowych dla potrzeb postępowań karnych w różnych państwach. Unika się w ten sposób ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8668

Spis treści
Zamów abonament