Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legię kocham, Legię sławię

07 sierpnia 2010 | Plus Minus | Stefan Szczepełek
Jacek Żemantowski, Tadeusz Ross, Ryszard Dyja na stanowisku komentatorskim, 1970 r.
źródło: Forum
Jacek Żemantowski, Tadeusz Ross, Ryszard Dyja na stanowisku komentatorskim, 1970 r.
Zomowcy usadzeni na krzyż na „żylecie” podczas meczu z Dynamo Tbilisi w marcu 1982 r.
źródło: EAST NEWS
Zomowcy usadzeni na krzyż na „żylecie” podczas meczu z Dynamo Tbilisi w marcu 1982 r.
 Mecz Legii ze Skrą Warszawa, 1935 r.
źródło: NAC
Mecz Legii ze Skrą Warszawa, 1935 r.

W sobotę meczem z Arsenalem Londyn Legia powita swych kibiców na nowym stadionie. Niemal dokładnie 80 lat temu w tym samym miejscu otwierano legendarny Stadion Wojska Polskiego

Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca, które przez 100 lat bez przerwy wiązałoby się ze sportem. Agrykola, Kanał Piaseczyński, Legia ze stadionem, kortami i basenem, Torwar, a dalej, w kierunku Wisły, przystanie na Cyplu Czerniakowskim. Wszystko to w centrum Warszawy, na kilometrze kwadratowym. U podnóża wiślanej skarpy, z górującym nad Agrykolą odbudowanym Zamkiem Ujazdowskim. W sąsiedztwie starego parku Łazienkowskiego i obok nowej Trasy Łazienkowskiej.

Park Agrykola, nazywany też parkiem Sobieskiego, był na początku XX wieku jedynym miejscem w Warszawie, gdzie można było uprawiać różne sporty. W roku 1907 rozegrano tam piłkarskie mistrzostwa drużyn szkolnych.

Orkiestra Filharmonii Czeskiej, która przybyła na występy do Warszawy w tym samym roku, rozegrała na Agrykoli mecz ze szkolnym klubem Korona, który po latach stanie się częścią Legii. Kto nie zmieścił się na ślizgawce w Dolinie Szwajcarskiej, szedł skarpą w dół i po kilku minutach mógł jeździć na łyżwach na zamarzniętym Kanale Piaseczyńskim lub lodowisku na Agrykoli. Od strony ulicy o tej samej nazwie utworzono pierwszy w Warszawie tor saneczkowy, kończący się blisko pomnika króla Jana III Sobieskiego. Tam też zjeżdżano na nartach, pomagając sobie jednym grubym kijem. To właśnie na Agrykoli rozegrano pierwsze w Warszawie piłkarskie zawody międzypaństwowe (1924, porażka z USA 2:3, 8 tysięcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8694

Spis treści
Zamów abonament