Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zmobilizować pracownika do lojalności wobec zakładu

11 sierpnia 2010 | Dobra firma | Łukasz Prasołek Karol Lankamer

Jeśli nie chcesz, aby były podwładny dzielił się swoją wiedzą z innymi firmami lub wykorzystywał ją we własnym biznesie, zmuś go do milczenia umową. Ale zapłać za taki zakaz. Takiej subordynacji możesz też wymagać w trakcie pracy

Umowy o zakazie konkurencji mogą obejmować okres zatrudnienia lub czas po jego ustaniu. W tym drugim wypadku kontrakt obejmie wyłącznie pracownika mającego dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 1012 § 1 k.p.).

Decyzja, który z pracowników ma takie dojście, należy do pracodawcy i żadna ze stron nie ma prawa tego kwestionować po ustaniu zatrudnienia. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 2 października 2008 r. (I PK 41/08).

Objęcie pracownika zakazem prowadzenia działalności konkurencyjnej w czasie zatrudnienia nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów (art. 1011 § 1 k.p.). A ewentualne szkody spowodowane złamaniem tego wymogu mogą być wyrównane jedynie na zasadach ogólnych, regulujących odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy (art. 1011 § 2 k.p.).

Inaczej natomiast przedstawiają się obowiązki stron umów obowiązujących po ustaniu zatrudnienia. Tu za cały okres ustalenia zakazu pracownik musi otrzymywać odszkodowanie nie niższe niż 25 proc. wynagrodzenia pobieranego przez niego przed ustaniem pracy. Przepis nie rozstrzyga przy tym kwestii odszkodowawczych, które stronom wolno uregulować w kontrakcie.

PRZYGOTUJ ODRĘBNY DOKUMENT

Nie wpisuj postanowień antykonkurencyjnych do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8697

Spis treści
Zamów abonament