Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Matka monastyrów słowiańskiego Wschodu

19 sierpnia 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Ławra Pieczerska w Kijowie – sobór Uspienski
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Ławra Pieczerska w Kijowie – sobór Uspienski

W mrocznych korytarzach łączących liczące niemal tysiąc lat podziemne pustelnie i grobowce Ławry Kijowskiej pełgają nikłe płomyki świec niesionych przez pielgrzymów.

Niektórzy z nich modlą się, leżąc krzyżem przy szklanych sarkofagach czcigodnych kijowskich mnichów i dawnych ruskich bohaterów. W wydrążonych w dnieprowym brzegu kilkanaście metrów pod ziemią Dalszych i Bliższych Pieczarach pochowano 118 świętych mężów, uczonych i wodzów. Spoczywa tu także pierwszy z ruskich kronikarzy, mnich kijowskiego monastyru, Nestor, który w swej „Powieści minionych lat” nazwał Ławrę „miejscem, skąd zaczęła się ruska ziemia”.

W podziemiach monastyru pochowano domniemane szczątki najsławniejszego z herosów Rusi, obdarzonego nadludzką mocą fizyczną i umysłową, Ilii Muromca, który w pojedynkę miał odeprzeć Tatarów oblegających Czernichów. Ale także – zasłużonego dla Rzeczypospolitej księcia Konstantego Ostrogskiego, pierwszego wielkiego hetmana litewskiego, pogromcy Rosjan pod Orszą w 1514 r. Leżą tu licznie kozaccy hetmani, wojewodowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8704

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament