Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik niemal dowolnie może podzielić przysługujący mu urlop

19 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Grażyna Ordak
źródło: Rzeczpospolita

Choć podwładnemu wolno wypoczywać 20 lub 26 dni w roku, rzadko który szef przystanie na tak długą jego nieobecność w firmie. Nie ma jednak prawa samodzielnie ustalić mu terminu wakacji

Co do zasady urlopów udziela się zgodnie z planem (art. 163 kodeksu pracy). To dokument, w którym ustala się terminy wykorzystania wypoczynku, uwzględniając wnioski pracowników, aby dzięki temu lepiej zorganizować pracę w firmie (patrz ramka).

Ustalając pracownikowi wypoczynek za dany rok kalendarzowy, co do zasady określa się pełny przysługujący wymiar w roku kalendarzowym. I taki też powinien być wpisany do grafiku wakacji w firmie. Często jednak personel określa swoje przewidywania dość chaotycznie, bo niejednokrotnie musi to zrobić z dużym wyprzedzeniem. Dlatego po kilku miesiącach podwładni występują o podział wypoczynku. Zezwala im na to art. 162 k.p.

Na wniosek

Nawet złożona przez pracownika ustna informacja będzie dla pracodawcy sygnałem, że chce on urlop podzielić na części. Jeśli jednak szef zrobiłby to bez takiego wniosku, samodzielnie, narusza prawo. Choć prośba o ułożenie różnych terminów wakacji nie jest dla przełożonego wiążąca, na ogół na to przystaje, bo woli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8704

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament