Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwładny może odejść bez uprzedzenia

31 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Nowacka

Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy firmy, jeśli ta nie wypłaca w terminie pensji. To tylko jeden z możliwych powodów odejścia w tym trybie

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy:

- otrzyma orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanych zadań na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w tym orzeczeniu do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacji zawodowych,

- pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Jeśli skorzysta z tej możliwości, jego działanie wywoła skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 55 § 3 kodeksu pracy).

Musi być szkoda

Pracodawca dopuszcza się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, jeżeli swoim działaniem lub zaniechaniem wyrządził szkodę pracownikowi. Nie chodzi tu wyłącznie o uszczerbek w sensie materialnym (majątkowym) czy narażenie na utratę korzyści, ale również pogwałcenie dóbr osobistych – godności, poszanowania, bezpieczeństwa, zdrowia, prawa do odpoczynku.

Częstą przyczyną popychającą podwładnego do wręczenia szefowi dyscyplinarki na podstawie art. 55 k.p. jest nieterminowe wypłacanie należnego wynagrodzenia, nawet wtedy gdy pracodawca z przyczyn niezawinionych nie uzyskał na ten cel środków finansowych (wyroki SN z 5 lipca 2005 r., I PK 276/04 oraz z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/99).

Pisemne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8714

Spis treści
Zamów abonament