Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Straszak zapateryzmu

31 sierpnia 2010 | Publicystyka, Opinie | Jacek Kucharczyk
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Przez ostatnie 20 lat krytycy nieustannie poszerzającej się obecności religii katolickiej w polskim życiu publicznym byli skutecznie marginalizowani. Dziś wychodzą z cienia – twierdzi szef Instytutu Spraw Publicznych

Następstwa katastrofy smoleńskiej dla polskiego życia publicznego są i będą przedmiotem sporów publicystów, socjologów czy polityków. Wielkie społeczne poruszenie, jakie wywołała tragiczna śmierć 96 osób, w tym znaczących przedstawicieli świata polityki i państwa, prowadziły wielu komentatorów do snucia rozważań o religijnym i narodowym przebudzeniu, które daje się porównać do innych zwrotnych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Spontaniczny i tłumny udział warszawiaków w uroczystościach żałobnych przypominał zdarzenia sprzed pięciu lat, kiedy to równie tłumnie i spontanicznie uczestniczono w żałobie po śmierci polskiego papieża.

Pokolenie JP2

Pięć lat temu niemal powszechny udział Polaków w żałobie po Janie Pawle II sprawił, że wśród socjologów i publicystów zaczęto stosować określenie „pokolenie JP2”. Badania socjologiczne (między innymi „Diagnoza społeczna”) rzeczywiście pokazały istotny wzrost rygoryzmu moralnego Polaków w kolejnych latach. To „moralne wzmożenie” wydawało się przeczyć przewidywaniom (czy obawom) wcześniej formułowanym, a związanym z wpływem wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz wynikającą z niego europeizacją nie tylko norm prawnych, ale i społeczno-obyczajowych.

Zdaniem ideologów pokolenia JP2 Polska okazać się miała wyjątkiem od europejskiej normy (czasem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8714

Spis treści
Zamów abonament