Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus opodatkuje prywatne przejazdy służbowym autem

01 września 2010 | Dobra firma | Marta Gadomska

Menedżer ds. finansowych jest zatrudniony na umowę o pracę. Oprócz wynagrodzenia w wysokości 10 tys. zł dostaje pakiet medyczny o wartości 300 zł. Dodatkowo ma do ciągłej dyspozycji służbowy samochód z pełnym bakiem benzyny sponsorowanej przez firmę. Tak wynika z pracowniczego kontraktu. Na liście płac tego pracownika uwzględniamy tylko wynagrodzenie i wartość pakietu medycznego. Czy słusznie?

Wszystko wskazuje na to, że listę płac zrobiono błędnie, bo używanie służbowego samochodu do celów prywatnych w sytuacji z pytania jest elementem indywidualnych warunków zatrudnienia menedżera, co powoduje, że po stronie pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy, od którego należy pobrać zaliczkę na podatek.

Tak wynika z art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.; dalej updof). Stanowi on bowiem, że przez przychody ze stosunku pracy należy rozumieć nie tylko wynagrodzenia zasadnicze, ale także:

- za godziny nadliczbowe,

- różnego rodzaju dodatki, nagrody,

- ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i

- wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto

- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz

- wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych i wartość pieniężną świadczeń w naturze.

Jak ustalić wartość

Używanie służbowego samochodu do celów prywatnych to nic innego jak świadczenie nieodpłatne. Sposób jego ustalania określa art. 11 ust. 2 – 2b updof. Wynika z niego, że jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi niewchodzące w zakres działalności pracodawcy, to wartość tych świadczeń ustalamy według cen rynkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8715

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament