Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oddać medal koledze

16 września 2010 | Sport | Tomasz Przybyszewski
W środę do Warszawy przywieziono olimpijski ogień
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
W środę do Warszawy przywieziono olimpijski ogień

W Warszawie od soboty rywalizować będą sportowcy, których kiedyś chowano przed światem

W Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych (ELIOS) uczestniczą osoby z niesprawnością intelektualną, ale ich rywalizacja dostarcza czasami większych wzruszeń niż wielki zawodowy sport.

Symboliczny jest, przywoływany do dziś, bieg sprzed lat, gdy prowadzący zawodnik przewrócił się, a jeden z rywali zatrzymał się i pomógł mu wstać, by mogli konkurować dalej. Innym razem zdobywca kilku medali oddał jeden koledze, któremu nie udało się wywalczyć żadnego.

Siostra prezydenta

Matką olimpiad specjalnych była Eunice Shriver, siostra Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. To ona w 1962 r. wyjawiła światu, że jedna z ich sióstr, Rosemary, ma defekt intelektualny. Jeszcze dwa lata wcześniej, podczas kampanii wyborczej Kennedy’ego, fakt ten był ukrywany, bo uważano, że może wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich. Były podstawy tak sądzić, przecież w Ameryce tamtych lat dziecko takie jak Rosemary wstydliwie chowano przed wzrokiem sąsiadów w domach lub ośrodkach, które bywały piekłem na ziemi.

Jednak Eunice doskonale znała swoją siostrę. Wiedziała, że kocha sport i rywalizację. Na terenie własnej posiadłości Eunice zaczęła więc organizować obozy sportowe dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki niej w 1968 r. w Chicago odbyły się pierwsze igrzyska olimpiad specjalnych. Choć brali w nich udział tylko zawodnicy z USA i Kanady, a na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8728

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament