Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świątynia roku 2000

08 sierpnia 1996 | Kultura | ZB

Świątynia roku 2000

Z Romualdem Loeglerem, architektem rozmawia Zbigniew Baran

Jako juror uczestniczył pan w rozstrzygnięciu zorganizowanego przez Watykan konkursu na świątynię roku 2000. Jakie znaczenie miał ten konkurs?

Miał charakter bardzo elitarny. Zaproponowano w nim udział jedynie sześciu architektom, którzy należą bezsprzecznie do czołówki światowej, wyznaczają poziom i styl współczesnej architektury. Są to trzej Amerykanie: Richard Meier, Frank Gahry, Peter Eisenman; Japończyk Tado Ando -- który notabene sięgnął już po najwyższe laury w architekturze, a jest byłym zawodowym bokserem, bez wykształcenia w dziedzinie architektury; Günter Behnisch, wybitna postać architektury niemieckiej i Santiago Calatrava, architekt i konstruktor, znany z wielu projektów o niezwykle wysublimowanych formach, nawiązujących do tzw. architektury organicznej.

Jak trafił pan do grona jurorów?

Zostałem wytypowany przez Międzynarodową Unię Architektów. Było nas dziesięciu, w tym kilku przedstawicieli Kurii Rzymskiej, watykańskich specjalistów do spraw inwestycji i urbanistyki, był też świecki teolog, ekspert od liturgii kościelnej; ze znanych architektów natomiast znalazł się m. in. Pierre Vago, legendarna postać architektury współczesnej i długoletni papieski doradca. Na decydującym posiedzeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 826

Spis treści
Zamów abonament