Wydajna praca, za wysoka płaca?
Niemiecki rynek pracy:
Wydajna praca, za wysoka płaca?
Maciej Dworniak
Zjednoczenie Niemiec w 1990 r. i włączenie gospodarki byłej NRD do gospodarki zachodnioniemieckiej doprowadziło do uwidocznienia istniejących problemów niemieckiego modelu socjalno-rynkowego. Rynek pracy jest integralną częścią tego modelu i wpływ zjednoczenia szczególnie uwydatnił takie zagadnienia, jak szybko wzrastające koszty siły roboczej i słaba zdolność adaptacji do zmieniających się warunków międzynarodowej konkurencji.
Rynek pracy w Niemczech charakteryzuje się dobrze wykwalifikowaną, lecz drogą siłą roboczą, o dużym stopniu przynależności do związków zawodowych. Niemieccy pracownicy zawdzięczają swe wysokie kwalifikacje szerokiemu systemowi praktyk i edukacji zawodowej. Oznacza to, że nawet aby zostać kasjerem w sklepie, trzeba mieć cztery lata specjalnego przeszkolenia. Negatywną tego stroną jest fakt, iż przeciętny wiek rozpoczęcia pracy, a przede wszystkim koszt zatrudnienia pracowników, biorąc pod uwagę wszelkie składki opłacane przez pracodawcę na rzecz pracownika, jest w Niemczech bardzo wysoki w porównaniu z innymi krajami. I tak, choć przeciętna godzinna płaca w Niemczech, wynosząca 23 DEM, jest wyższa niż w Stanach Zjednoczonych i nieco niższa niż w Japonii, to po uwzględnieniu składek na ubezpieczenie i fundusze socjalne, uiszczanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta