Dla antyspołecznych -- więzienia, dla aspołecznych--kary na wolności
Indywidualizacja w postępowaniu z recydywistami
Dla antyspołecznych -- więzienia, dla aspołecznych--kary na wolności
W więzieniach najwięcej jest recydywistów, aż 60 proc. osadzonych.
Projekt nowego kodeksu karnego przyjmuje w szerszym zakresie alternatywne sankcje karne za popełnione przestępstwa: obok kary pozbawienia wolności również grzywnę i karę ograniczenia wolności. Jednocześnie racjonalizuje zasady ich orzekania wobec sprawców, którzy dokonują czynów przestępczych w warunkach recydywy, zasadniczo tożsame z przyjętymi w nowelizacji z 12 lipca 1995 r. Ich istota sprowadza się do takiej indywidualizacji w ocenie recydywisty i popełnionego przez niego przestępstwa, która pozwala na odpowiednie zróżnicowanie sankcji karnych, dostępnych teraz w ramach szerszego arsenału kar i środków alternatywnych. Oznacza to, że sądy w większym niż dotychczas zakresie będą mogły stosować wobec recydywistów kary nieizolacyjne, bardziej -- aniżeli kara pozbawienia wolności -- elastyczne ze względów szczególnoprewencyjnych i lepiej wykorzystujące możliwości probacji.
Oczywiście pociąga to za sobą potrzebę szerszego uwzględniania w trakcie orzekania informacji dotyczących ich osobowości i środowiska, w którym żyją. Taka analiza uwarunkowań powrotu do przestępstwa pozwala sądom lepiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta