Potrzebna jedna ustawa
Kolejny impas w finansach samorządu terytorialnego
Potrzebna jedna ustawa
Nowy rząd wstrzymał program opracowany i wdrażany przez poprzednią ekipę, zgodnie z którym samorządy 46 największych miast miały od 1 stycznia 1994 r. przejąć kompetencje terenowej administracji rządowej (dotyczące szkół, dróg i szpitali) . Przekazanie uprawnień i obowiązków miało przygotować tzw. reformę powiatową. Przeciw decyzji premiera zaprotestowało Prezydium Krajowego Sejmiku Samorządowego, proponując wspólne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które rozstrzygnęłoby kwestię kompetencji i poruszyło problematykę powiatów.
Pilnego uregulowania wymagają podstawy systemu finansowego gmin. Z końcem roku wygasa bowiem moc obowiązująca ustawy dotyczącej tego zagadnienia. Jednocześnie gminy powinny przygotować do 15 listopada projekty swych budżetów oparte nie tylko na ustawie regulującej ich system finansowy, ale i na ustawie budżetowej, ponieważ ona właśnie zawiera niezbędne dane dla prawidłowego sporządzenia owych dokumentów -- zwłaszcza informacje o wysokości subwencji z budżetu centralnego oraz wydatków na zadania zlecone.
Wiadomo już, że Rada Ministrów nie przedstawi projektu ustawy budżetowej do połowy listopada, jak tego wymaga prawo budżetowe. Powtarza się więc impas w systemie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta