Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

15 listopada 1993 | Ekonomia | AF

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

Niewiele wskazuje na to, żeby ojciec chłopca wywarł na niego większy wpływ. Gdy Gianni miał 14 lat, jego ojciec zginął w wypadku lotniczym i chłopiec wychowywał się pod opieką dziadka Giovanniego. On to stanowił dla Gianniego wzór i od niego najwięcej się nauczył.

Kim więc był ojciec Gianniego Agnellego? Urodził się w 1892 r. w Weronie, studiował prawo i przez pewien czas (podobnie jak jego ojciec) służył w kawalerii. Po ojcu przejął nie tylko służbę ułańską; podobnie jak on (a później jego syn) miał słabość do ładnych dziewcząt, do błękitnokrwistej arystokracji i do turyńskiej drużyny piłki nożnej "Juventus", która nadal jest własnością Agnellich. Opowiadano, że gdy członkowie sabaudzkiej rodziny królewskiej odwiedzali dom Agnellich w Turynie, rozmowa często schodziła na dwóch "dziedziców Włoch": Humberta sabaudzkiego, następcę tronu i Edoarda Agnelliego, dziedzica fiatowskiej fortuny.

Edoardo uwielbiał ocierać się o członków rodzin królewskich; ożenił się z ekscentryczną i niekonwencjonalną Virginią Bourbon del Monte, księżniczką San Faustino. Przystojna, ruda Virginia była pół-Amerykanką. Jej matka, Jane Allen z domu Campbell, wyszła za mąż za księcia Carlo Bourbon del Monte z San Faustino, który wywodził się z jednego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 115

Spis treści

Sport

Zamów abonament