Na cud może być za późno
Przede wszystkim profilaktyka
Na cud może być za późno
Aleksandra Fandrejewska
Lekarze ginekolodzy skupieni w polsko-niemieckiej fundacji "Edukacja w położnictwie i ginekologii" zaprosili reprezentantki organizacji i stowarzyszeń pań na "Forum Zdrowia Kobiety" poświęcone profilaktyce. Lekarzom: ginekologom i położnikom, zależy na tym, aby potencjalne pacjentki dbały o siebie, by odpowiednio wcześnie móc reagować na symptomy choroby. Kobietom -- aby były przez medyków traktowane w sposób humanitarny. Wspólnie spróbują opracować i realizować program, by obu tym problemom zaradzić.
-- Mieszkanki Europy Wschodniej stanowią kilka procent (od 3 do 5) pacjentek na naszym oddziale, to one jednak przyjeżdżają w większości z takimi stadiami nowotworów, które nie są do wyleczenia, jakich nie można już operować -- prelegent, lekarz z Hamburga zastrzegł, że spostrzeżenie to może nie być reprezentatywne dla całych Niemiec. Jednak słowa wystarczająco zapadły w pamięci słuchaczy.
-- Nie było podstawowego narzędzia: fotela ginekologicznego -- opowiadała jedna z pań z Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego o krótkim filmie, jaki dzień wcześniej obejrzała, w którym pokazano "przestarzałe" narzędzia ginekologiczne, używane jeszcze w wielu krajach. Obraz rozpoczął wykład na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta