Syndrom zanikającego mózgu
Światowy Dzień Choroby Alzheimera
Syndrom zanikającego mózgu
Powoduje upośledzenie pamięci, myślenia i zmianę osobowości, ale oprócz chorego atakuje też jego najbliższych. Choroba Alzheimera, jedno z najgroźniejszych schorzeń XX stulecia. Znana jest od ponad 90 lat, ale dopiero po raz trzeci w tym roku, 21 września, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Od niedawna też głośno mówi się o tej chorobie w Polsce: o cierpieniach ludzi, kłopotach ich opiekunów, bezsilności i próbach leczenia. Choroba atakuje prawie co dziesiątą osobę w krajach uprzemysłowionych, jednak dopiero teraz zyskuje szczególną rangę.
Od niedawna powstają w kraju pierwsze grupy samopomocy i wsparcia, ale są one wciąż kroplą w morzu potrzeb. Nadal większość osób opiekuje się chorymi w samotności. Nie mają urlopów i życia osobistego. Poświęcają się matce lub chorej żonie. Przypomnijmy, że na całym świecie liczbę chorych ocenia się na 14--15 mln. W Polsce jest ich 200--250 tys. , ale osób "zaangażowanych" w chorobę jest znacznie więcej. -- Każdym chorym opiekują się co najmniej dwie, trzy osoby, jest to zatem nie tylko problem medyczny, ale i społeczny -- mówi doc. Tadeusz Parnowski, szef Polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta