Pod krawatem czy w dżinsach
Stroje do pracy
Pod krawatem czy w dżinsach
Nie suknia zdobi człowieka, lecz człowiek suknię -- mówi staropolskie przysłowie. Dziś cieszy się ono znacznie większą popularnością niż inne, równie chętnie przytaczane w przeszłości: "Suknia człekiem czyni" i "Jak cię widzą, tak cię piszą". O tym, jak ważny jest wygląd zewnętrzny, w tym strój, wiedzieli już mędrcy Babilonu, którzy zapisali: "Chwałą Boga jest człowiek, chwałą człowieka jego ubiór".
Każdy człowiek, w kontaktach bezpośrednich z innymi ludźmi, wywiera na nich jakieś wrażenie. Okazuje się, że to, co mówi ma nieporównanie mniejsze znaczenie, niż to jak wygląda. Potwierdzeniem tej tezy jest utrwalony wdyplomacji zwyczaj ubierania się zgodnie z powszechnie obowiązującą etykietą. Podczas oficjalnych imprez o charakterze międzynarodowym, zarówno w dyplomacji, jak i w biznesie obowiązują ciemne, wizytowe ubrania lub tradycyjne stroje narodowe.
Ludzie biznesu także nie lekceważą znaczenia "pierwszego wrażenia". Dlatego noszą się schludnie i elegancko. Okazuje się jednak, że w Polsce wiele osób ma poważne problemy ze zrozumieniem, co to jest odpowiedni ubiór na odpowiednią okazję.
W czym do pracy
-- Polacy najczęściej w ogóle nie przyjmują do wiadomości, że ubiór do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta