Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Francja: Z Trybunałem Kasacyjnym na czele

27 września 1996 | Prawo | MN

Sądy w Europie

Francja: Z Trybunałem Kasacyjnym na czele

Marek Antoni Nowicki

Sprawy karne we Francji rozpatrują różne sądy, w zależności od wagi przestępstwa. Prawo karne dzieli czyny karalne na wykroczenia, występki i zbrodnie.

W sprawach o wykroczenia właściwy jest sąd policyjny (le tribunal de police) ,

mający jednak niewiele wspólnego z policją. Jest to w rzeczywistości sąd instancji (le tribunal d'instance) , który orzeka w tego rodzaju drobnych sprawach. Sądząc je przybiera nazwę sądu policyjnego. Wyroki zapadają w składzie jednoosobowym. W małych sądach zarówno w sprawach cywilnych, jak i o wykroczenia orzeka jeden i ten sam sędzia. Takich sądów jest jednak bardzo mało, przeważnie jest kilku sędziów, z których jeden specjalizuje się w sprawach owykroczenia.

Występki należą do właściwości sądów poprawczych (le tribunal correctionnel) . To również jest po prostu sąd wielkiej instancji (patrz: wczorajszy tekst na temat francuskiego sądownictwa) , który orzekając w sprawach karnych, przekształca się w sąd poprawczy. Orzeka w składach trzyosobowych pod przewodnictwem prezesa sądu wielkiej instancji. Stopniowo coraz więcej spraw sądzi jeden sędzia. W większych sądach sprawami karnymi zajmuje się specjalna izba zwana izbą poprawczą (la chambre...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 871

Spis treści
Zamów abonament