Informacje
Informacje
W opublikowanym wczoraj w Waszyngtonie raporcie rocznym Banku Światowego jego autorzy stwierdzają, że instytucja ta jest, po przemianach ostatniego roku, znacznie lepiej dostosowana do wypełniania zadań statutowych -- pomocy ludziom mieszkającym w krajach rozwijających się. Ta wewnętrzna przebudowa banku była konieczna ze względu na zmiany zachodzące na świecie -- przede wszystkim gwałtowny wzrost gospodarczy oraz rosnące inwestycje prywatne, które zaczęły wchodzić do krajów transformujących swoje gospodarki. W latach 90. to właśnie z tych krajów pochodziło 70 proc. światowego wzrostu gospodarczego.
Do obydwu instytucji należy dzisiaj 181 państw świata. Ostatnie dwa kraje, jakie przystąpiły do MFW i BŚ, to Brunei Darussalam, które zostało przyjęte w październiku 1995 roku, oraz Bośnia-Hercegowina -- przyjęta w grudniu 1995 r. Pierwsze kontakty władz tego kraju z przedstawicielami funduszu i Banku Światowego odbywały się w Polsce, ponieważ w Bośni trwała jeszcze w ówczas wojna.
Tydzień temu swój roczny raport opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy, dumny z rekordowego roku kredytowego. Suma wsparcia bilansu płatniczego, udzielona przez MFW w niedawno zakończonym roku finansowym, wyniosła 26 mld USD, co stanowi 18 proc. wzrostu w porównaniu z rokiem poprzednim. W roku ubiegłym również MFW udzielił swego największego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta