Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raj dla wulkanologów

01 października 1996 | Gazeta | BZ

Kamczatka

Raj dla wulkanologów

Kamczatka to jeden z najbardziej tajemniczych obszarów Ziemi. Dla Europejczyka jest już faktycznym końcem świata, dla entuzjasty wulkanów, gejzerów, gorących źródeł, bezludnych przestrzeni i trudów wędrówki -- prawdziwym ziemskim rajem.

Ten ogromny półwysep o powierzchni 370 tys. km kw. (dla porównania -- Polska ma 312, 5 tys. km kw. ), położony między Morzem Ochockim a Morzem Beringa, jest północno-zachodnim ogniwem strefy wulkanicznej ciągnącej się wokół Oceanu Spokojnego. To fascynujące miejsce przyciąga wulkanologów całego świata, którzy wcześniej, z powodów politycznych, nie mieli możliwości prowadzenia badań w tym rejonie. Było to terytorium całkowicie zmilitaryzowane i szczelnie zamknięte przed jakimikolwiek przybyszami z zewnątrz. Ludność Kamczatki stanowią praktycznie tylko rodziny stacjonujących tu żołnierzy oraz nieliczni autochtoni, głównie Czukcze.

Izolację ułatwiały warunki naturalne. Jest to obszar skrajnie niegościnny dla człowieka, dostępny wyłącznie drogą morską i powietrzną. Wzdłuż zachodniego wybrzeża ciągną się tereny bagniste, część północną porasta tundra, a część centralna i wschodnia półwyspu to łańcuchy górskie z licznymi szczytami przekraczającymi 3 tys. mn. p. m. Najwyższe wzniesienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 874

Spis treści
Zamów abonament