Decydują preferencje
Interaktywne wspomaganie selekcji akcji
Decydują preferencje
W naszym cyklu zajmujemy się głównie zagadnieniem wspomagania procesu selekcji akcji do portfela. W poprzednich artykułach wyróżniliśmy dwie podstawowe grupy metod wielokryterialnego wspomagania selekcji. Metody należące do pierwszej z nich tworzą rankingi akcji utworzone na podstawie malejącej atrakcyjności rozpatrywanych akcji. Prezentowaliśmy przykłady zastosowania metody Electre oraz metodę opartą na funkcjach dystansowych. Do grupy drugiej zaliczyliśmy metody generujące pewien podzbiór zbioru analizowanych spółek, który zawiera akcje uznane za satysfakcjonujące. W tym przypadku nie otrzymujemy uporządkowania zbioru analizowanych akcji. W tej grupie jak dotąd przedstawiliśmy metodę wspomagania selekcji opartą na hierarchii kryteriów oceny akcji.
Cechą wspólną powyższych metod jest fakt, że od użytkownika (inwestora) wymagaliśmy ustosunkowania się a priori do stopnia ważności poszczególnych kryteriów za pomocą wag kryterialnych lub poprzez uporządkowanie kryteriów ze względu na stopień ich ważności. Powyższe wymagania są często przedmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta