Polsat miał największą stratę
Wyniki OFE | Zła sytuacja na giełdzie przełożyła się na kiepskie wyniki funduszy. Ale i tak w porównaniu z 20-proc. spadkiem indeksów były one nie najgorsze
W ubiegłym roku najlepiej wypadły te fundusze emerytalne, które miały w portfelach dużo akcji firm telekomunikacyjnych, dostawców energii i gazu oraz spółek płacących wysokie dywidendy. Kluczowa okazała się zatem selekcja spółek. Duże znaczenie miało też to, ile akcji było w portfelu inwestycyjnym.
Najlepsze wyniki (tym razem najniższe straty) odnotowały Axa, Generali i Nordea.
Warta, Allianz oraz ING
Na czwartym miejscu znalazła się Warta (strata 4,2 proc.). Taką samą pozycję zajęła w zestawieniu obejmującym dwa ostatnie lata. Jednak im dłuższy okres, tym prezentuje się słabiej. Tylko okres dziewięcioletni był dla niej udany (szóste miejsce).
Piąty fundusz pod względem wyników to Allianz Polska (strata 4,45 proc.); znalazł się na tej samej pozycji zarówno w zestawieniu za ostatni rok, jak i dwa lata. Należy do ścisłej czołówki w rankingach dotyczących okresów od czterech do sześciu lat, w dłuższych jest nieco słabszy, ale w najdłuższym, 12-letnim, szósty.
Największy na rynku fundusz, ING (strata 4,5 proc.), był w ubiegłym roku szósty (z wynikiem lepszym od średniej stopy zwrotu wszystkich OFE), a rok wcześniej pierwszy. W najdłuższych okresach inwestowania, czyli 11- i 12-letnim, też jest numerem jeden. Przez 12 lat zarobił prawie 173 proc.
Aviva, Amplico i Aegon...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta